Szanowni Państwo, W związku z wejściem w życie z dniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) poniżej znajdą Państwo „Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych” w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie. Proszę o zapoznanie się z dokumentami.

Więcej szczegółów     Rozumiem

zmień kontrast
A+  A-
Strona główna

Aktualności

11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości
11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości

Uczniowie i uczennice z klas 1a i 1d odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego,  co było wstępem do szeregu bardzo emocjonalnych i udanych występów artystycznych. Akademię prowadziły Aleksandra Zwierzchowska i Aleksandra Motyl. Utwór reprezentacyjny Wojska Polskiego ,,My, Pierwsza Brygada” zaśpiewały Zofia Zadrożna, Weronika Mioduszewska, Nicole Ige, na pianinie zagrała Julia Szostek. Udało się zaangażować do wspólnego śpiewania tego utworu także kadrę pedagogiczną naszej szkoły. Wiersze z lat 1914-1918 recytowały Zofia Zadrożna  i Weronika Mioduszewska. Walka o niepodległość nie skończyła się jednak dla Polaków w 1920 roku, wraz ze zwycięstwem w bitwie warszawskiej nad bolszewicką nawałą. Zaledwie przez lat dwadzieścia przyszło się naszym przodkom cieszyć pełną suwerennością i niepodległością. Dawni zaborcy w nowych przebraniach nazizmu i stalinizmu dokonali w 1939 roku podwójnej agresji na nasz kraj. Dramaturgię tamtych dni oddały recytowane wiersze ,,Bagnet na broń” (Jerzy Janik) i ,,Alarm dla miasta Warszawy” (Julia Szostek). Następnie Julia Szostek zagrała pieśń, która nigdy się z ziemi polskiej wygnać nie dała, i to pomimo wielu starań komunistycznego reżimu. ,,Czerwone maki na Monte Cassino”, opiewające ofiarę polskiej krwi, jaką za wolność złożyli żołnierze generała Władysława Andersa, byli więźniowie sowieckich łagrów, zabrzmiały szczególnie w tym dniu. W finale Julia Szostek zagrała i zaśpiewała ,,Świecie nasz”, utwór, który przypomniał długą drogę Polski do pełnej suwerenności.  Od sierpnia 1980 roku Polacy bowiem poczęli kruszyć okowy komunistycznego reżimu. Marsz Polski do pełnej suwerenności trwał od wolnych wyborów do Senatu (1989) aż do wstąpienia w struktury NATO (1999) i Unii Europejskiej (2004). Dzięki obaleniu tzw. porządku jałtańskiego możemy się obecnie cieszyć wolnością i pokojem opartymi nie na prawie siły, lecz na sile prawa. Takiej wolności i takiego pokoju pragniemy i będziemy się o to starać każdego dnia, zarówno jako uczniowie, jak i obywatele Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekty

Nasza szkoła bierze udział w różnych projektach edukacyjnych. Więcej informacji można znaleźć na podstronie nasze projekty »

Galerie

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami ze szkolnych wydarzeń. galerie »

Kalendarz