Skip to main content
19 kwietnia 2024 w 81 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie uczniowie naszej szkoły kolejny raz dołączyli do corocznej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile. #AkcjaŻonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Towarzyszy jej hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla potrzebę dialogu ponad podziałami.
Żółte żonkile – symbole zbiorowej pamięci, rozdawane dziś całej społeczności szkolnej przygotowali uczniowie klasy 3A i 3C.
Getto zostało utworzone na terenie okupowanej Warszawy w 1940 roku. W jego obrębie umieszczono ok 450 tys. osób. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli wywózki mieszkańców do obozu zagłady w Treblince.
Powstanie w warszawskim getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku a zakończyło16 maja 1943 roku całkowitą likwidacją żydowskiej dzielnicy.
W tygodniu poprzedzającym rocznicę wybuchu powstania na lekcjach historii uczniowie oglądali filmy edukacyjne: „Nie było żadnej nadziei”, „Muranów – dzielnica północna”, „We mnie żyje pamięć tych, którzy zginęli”, które były wstępem do rozmowy na temat tolerancji akceptacji. Uczniowie dyskutowali nad tym do czego może prowadzić wykluczenie i nienawiść.
W ramach akcji klasa 2A pod opieką wychowawcy Pawła Szymona Skworody udała się na film „Przysięga Ireny”.
Jest to polsko-kanadyjski dramat wojenny o ratowaniu Żydów przez Polkę, Irenę Gut wyreżyserowany przez Louise Archambault. Występują Sophie Nelisse, Andrzej Seweryn, Dogray Scott, Krzysztof Szczepaniak. Film, będący pełną zaskakujących zwrotów akcji opowieścią o zwycięstwie dobra nad złem, wywołał wśród wielu naszych uczniów i uczennic autentyczne emocje.
Na pewno był to bardzo udany seans, pozwalający nam mieć nadzieję, że można zachować człowieczeństwo nawet w nieludzkich wojennych warunkach.