16 kwietnia 2024 roku klasa 3A wraz z jednym kolegą z klasy 4C pod opieką p. Pawła Szymona Skworody (nauczyciela WOS) wzięła udział jako publiczność w rozprawie sądowej dotyczącej oszustwa na szkodę m.st. Warszawy. Rozprawa odbyła się w sali Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy na ulicy Marszałkowskiej 82. Było to dla nas bardzo duże przeżycie, jak też zarazem doświadczenie i źródło wielu cennych informacji. Przede wszystkim nasi uczniowie mogli na żywo zobaczyć proces karny w polskim sądzie i dowiedzieć się, dlaczego jest on tzw. procesem czytanym. Dzięki uprzejmości pana prokuratora Tomasza Cieślaka, który w bardzo przyjemny i przystępny sposób zwracał się do uczniów, poznaliśmy też meandry zawodu oskarżyciela. Po zakończeniu rozprawy Wysoki Sąd pochwalił naszych uczniów za zachowanie właściwej dla tego miejsca powagi.

W tym miejscu szczególnie mocno dziękujemy panu Przemysławowi Paluchowi, Prokuratorowi Rejonowemu Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota i pani Annie Ziembińskiej, Przewodniczącej V Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie za możliwość zorganizowania wyjścia do sądu i wyrażenie zgody na udział uczniów naszej szkoły w rozprawie.

Opracował Paweł Szymon Skworoda.

sad