Skip to main content

25-27 04 2022 uczniowie z klas 3D, 3E i 3J pod opieką pana Marcina Czułkowskiego, nauczyciela W-F i pana Pawła Skworody, nauczyciela wos-u odbyli wycieczkę do Sztutowa zwiedzając w jej ramach Malbork, Gdańsk i Sopot. Wycieczka była zorganizowana przez firmę Funny Days (Konrad Białek), która zapewniła m.in.: pilota, przewodników i pełne wyżywienie uczestników.

Dzięki audiobookom i zaangażowaniu nauczycieli udało nam sprawnie zwiedzić się  największy ceglany zamek w Europie. Od 1 stycznia 1961 r. gospodarzem obiektu stało się nowo utworzone Muzeum Zamkowe, będące placówką centralną, podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Jest to wielodziałowe muzeum typu historyczno-artystycznego, którego organizacja podporządkowana została głownie sprawom odbudowy, zagospodarowania i właściwego utrzymania zamku. Zamek jest dziś siedzibą żywego ośrodka muzealnego, ściągającego każdego roku ponad półmilionową rzeszę turystów z całego świata. Jest miejscem spotkań ludzi nauki i kultury, dziennikarzy i polityków, jest plenerem nowo powstających filmów i odbywających się często koncertów Szczególnym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyło tzw. Gdanisko, imponujące fosy, figura Madonny, jak też rzeźby wielkich mistrzów i studnia wieńczona rzeźbą pelikana. Monumentalna, 8-metrowa figura Madonny z Dzieciątkiem była największą średniowieczną rzeźbą w Europie, dlatego też została nazwana Kolosem z Malborka. Czas wykonania Madonny przypada na rok 1340, kiedy to rozbudowana została kaplica konwentualna i w jej miejsce powstał kościół NMP. Została poważnie uszkodzona podczas II wojny światowej, a dopiero niedawno zrekonstruowana. Odbudowa figury możliwa była dzięki realizacji przez Muzeum Zamkowe w Malborku projektu „Prace konserwatorskie i roboty budowlane w Zespole Kościoła NMP w MZM”. Projekt kończy powojenny etap odbudowy zamku. Ten największy ceglany obiekt na świecie dziś w pełni odzyskuje swoją dawną świetność. Następnie dotarliśmy do Sztutowa, gdzie powitaliśmy morze i odbyliśmy spacer nadmorskim lasem. Wieczorem odbyły się zajęcia integracyjno-teatralne, a kolacja przybrała formę grilla.

26 04 2022 zwiedziliśmy Archikatedrę Oliwską w Gdańską i wysłuchaliśmy tam koncertu organowego. Jest to warte podkreślenia, gdyż w 1755 roku Jan Wulf na polecenie opata Jacka Rybińskiego  zbudował tam właśnie wielkie organy. Praca trwała 25 lat. Organy posiadają 110 głosów i należą do najpiękniejszych w Europie. Oliwa zasłynęła też z podpisania pokoju wieńczącego wieloletnie wojny polskich i szwedzkich Wazów (1660). Zwiedziliśmy też Park Oliwski, gdzie mogliśmy poznać założenia ogrodów francuskiego i angielskiego, jak też zauważyć elementy ogrodu japońskiego. Następnie z przewodnikiem poznawaliśmy liczne zabytki Gdańska, jak dwór Artusa.  Szczególne zainteresowanie wzbudziła Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana często „Koroną Gdańska”, która jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Potem udaliśmy się na sopockie molo, gdzie mogliśmy odbyć długi urokliwy spacer nad brzegiem Bałtyku. Wieczorem część  uczestników udała się na basen, a część mogła pograć w piłkę na plaży, podziwiając urokliwy zachód słońca nad morskimi falami. W ostatnim dniu wycieczki pożegnaliśmy spacerem po lesie i plażą Sztutowo, zwiedziliśmy Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich i po zjedzeniu obiadu dotarliśmy autokarem do Warszawy pod naszą ukochaną szkołę. Wycieczka pełna była niespodzianek, dała nam sporą partię wiedzy, jak też możliwość naszej młodzieży pełniejszej integracji, relaksu i zasłużonego odpoczynku po czasach pandemii. Być może w przyszłym roku obierzemy kierunek góry. Do zobaczenia.