Skip to main content

W dniu 11 stycznia 2023 klasa 4D pod opieką wychowawcy p. Pawła Szymona Skworody udała się na wycieczkę do Muzeum Niepodległości. Celem wycieczki były warsztaty dotyczące Konstytucji 3 Maja 1791 roku i wystawa „Z Orłem Białym przez wieki”. Naszym przewodnikiem i zarazem wykładowcą był pan Michał Rybak, kustosz Muzeum Niepodległości. Nasza młodzież miała okazję powtórzyć sobie przed maturą dzięki prezentacji multimedialnej genezę, założenia i okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej). Mieliśmy też okazję poznać losy bohaterów walk stoczonych przeciwko rosyjskiej ingerencji w sprawy polskie jak konfederatów barskich (Kazimierz Pułaski) i przede wszystkim polskich generałów z czasów wojny w obronie Konstytucji, czyli Tadeusza Kościuszkę i księcia Józefa Poniatowskiego. Omówione zostały też rozbiory i polityka mocarstw ościennych wobec Polski w XVIII wieku.

Obejrzeliśmy też film dotyczący interpretacji malarstwa Jana Matejki, przede wszystkim „Konstytucji 3 Maja 1791 roku”. Podziwiając obrazy krakowskiego malarza, należy pamiętać, że nie przedstawia on jednej historycznej chwili. „Jego zamierzeniem było ująć „całość faktu”. W namalowanej scenie chciał opowiedzieć o zdarzeniach poprzedzających główne wydarzenie i pokazać jego następstwa. Jak to zrobić? To było wielkie wyzwanie, jakie stawiał sobie artysta. Matejko umieścił osoby, które uczestniczyły w tym wydarzeniu i te, które mają znaczenie symboliczne. Najbardziej oczywiste postaci na obrazie to między innymi: niesiony na barkach (w jasnym stroju) marszałek sejmu Stanisław Małachowski, wchodzący po schodach do kościoła (w czerwonym płaszczu) król Stanisław August i za jego plecami (w czarnej sutannie) Hugo Kołłątaj, współtwórca konstytucji. Króla w wejściu do świątyni wita prezydent Starej Warszawy Jan Dekert. Jednak Dekert zmarł rok przed uchwaleniem Konstytucji… Czy to pomyłka malarza? Nie, to oczywiście świadomy zabieg. Dekert walczył o prawa mieszczan. Takie prawa były zawarte w Konstytucji. Jest więc symbolem wydarzeń poprzedzających jej uchwalenie. […] Jan Matejko to pierwszy polski malarz, który ukształtował wyobraźnie Polaków. Jego obrazy, od momentu prezentacji wzbudzały ogromne zainteresowanie. Każde nowe dzieło  mistrza było dużym wydarzeniem, szeroko komentowanym wśród Polaków żyjących pod zaborami. A i dziś kiedy myślimy o jakimś historycznym wydarzeniu, często patrzymy na nie właśnie oczami Jana Matejki. Nie inaczej jest i dziś – mówiąc o Konstytucji 3 Maja, widzimy obraz Matejki” (cytat za Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – gov.pl). Następnie nasi uczniowie i uczennice mieli okazję wypełnić karty pracy w postaci krzyżówek i uzupełnić tekst dotyczący wydarzeń historycznych, na zasadzie nauka przez zabawę. Zakończeniem zajęć w Muzeum Niepodległości była możliwość zwiedzenia wystawy: Z Orłem Biały Białym przez wieki, gdzie mieliśmy możliwość powtórzenia najważniejszych postaci i wydarzeń takich jak panowanie królów: Przemysła II, Zygmunta Augusta, Stefana Batorego czy Zygmunta III Wazy.

Zajęcia były możliwe dzięki hojności Rady Rodziców naszego liceum, której przewodniczącemu panu Rafałowi Skrzypkowi w tym miejscu serdecznie dziękujemy.

 

Relację opracował: Paweł Szymon Skworoda, nauczyciel historii, WOS i HiT.

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA

ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

GODZINA 10.00

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

(klasa 1e zakończenie o godz. 9.00 w sali 33)