17 03 2023 klasy 2A i 2D pod opieką pani Doroty Borysiuk (język rosyjski) i pana Pawła Szymona Skworody (historia, HiT i WOS) udały się na Dzień Otwarty w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. Przybyłych powitał pan Kacper Szatan. Po części oficjalnej, podczas której zaprezentowano szereg kierunków studiów (głównie praktycznych), uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zwiedzić uczelnię i wziąć udział w kilku interesujących warsztatach. Szczególnie dobrze zaprezentowali się podczas warsztatu z zakresu prawa. Potrafili zaimprowizować rozprawę sądową z zakresu prawa i postępowania karnego, podczas którego oskarżona o uporczywe nękanie i pobicie Karolina A. na mocy wyroku sądu I instancji, orzekającego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej została uznana za niewinną. Prokuratura nie złożyła jednak broni i zapowiedziała odwołanie się od wyroku, a więc może w przyszłości na kolejnych warsztatach zobaczymy sprawę w sądzie II instancji. Należy podkreślić w tym miejscu bardzo szeroką ofertę Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, która według słów jej rektora dr hab. Konrada Janowskiego staje się jedną z najliczniejszych uczelni w Polsce, proponując studia m.in.: farmaceutyczne, bezpieczeństwa, prawa i języków obcych. Serdecznie dziękujemy Akademii za zaproszenie i mamy nadzieję na owocną, dobrze zorganizowaną współpracę w przyszłości. Jednocześnie bijemy wielkie brawa dla naszych uczniów z klas 2A i 2D za pomysł i chęć działania w rolach sędziego, ławników, adwokata, prokuratora, oskarżonej i pokrzywdzonej. To było dla nas niezapomniane doświadczenie.

Opracował Paweł Szymon Skworoda (nauczyciel Historii, WOS i HiT.