W dniu 27 stycznia 2023 klasy 4B pod opieką wychowawczyni pani Beaty Wiśniewskiej i 4D pod opieką wychowawcy pana Pawła Szymona Skworody wzięły udział w Festiwalu Nauki „Bezpiecznie jest wiedzieć z UTH” zorganizowanym na Wydziale Zarządzania i Logistyki w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej. Spotkanie wykładowców i specjalistów z młodzieżą otworzyło przemówienie rektor dr Justyny Żylińskiej. Licznie przybyła młodzież z wielu szkół ponadpodstawowych miała możliwość nie tylko wysłuchania wykładów o prawie karnym (zagadnienie zbrodni i kary), przemycie dzikich zwierząt czy wariografie, ale także zapoznania się na stoiskach z ofertą wielu służb mundurowych w Polsce, przyszłych atrakcyjnych pracodawców. Warto dodać, że w planach polskiej edukacji jest otwarcie 120 oddziałów wojskowych w Polsce, a przecież mamy także oferty pracy ze strony Służby Celnej Skarbowej, Policji czy Straży Granicznej. Nie zabrakło też Centrum Wyszkolenia Żandarmerii Wojskowej i 18 Stołecznej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Nasi uczniowie pasjonaci jak Bartosz Żydanowicz (4B), Aleksander Michalik (4D) czy Jerzy Janik (4D) mieli więc możliwość zapoznać się nie tylko z teorią, ale też ze sprzętem formacji i służb oraz dowiedzieć się od praktyków o realnych wymaganiach i płacach w ewentualnej pracy. Bardzo interesujące były dla naszych uczniów i uczennic zajęcia z pobierania odcisków palców czy badania miejsca zbrodni. Tutaj szczególnie dobrze uczył się poprzez praktykę nasz nieoceniony głos szkolnego radia Michał Kwiatkowski (4D). Warto zauważyć, że pomimo znacznego przedłużenia się Festiwalu nasi najlepsi uczniowie i uczennice klasy 4B pozostali „na ochotnika” na sali wykładowej. Oferta UTH obejmuje bowiem interesujące zajęcia praktyczne, zajęcia w laboratoriach i unikalne warsztaty praktyczne. Wydział Zarządzania i Logistyki zaprezentował m.in.: profesjonalne zaplecze laboratoryjne, inscenizowane miejsce zbrodni, ćwiczenia antyterrorystyczne, szkolenia na strzelnicy i zajęcia z doświadczonymi ekspertami z zakresu kryminologii, kryminalistyki, bezpieczeństwa i ratownictwa. Może się on też pochwalić współpracą z Krajową Administracją Skarbową. Wśród przybyłej młodzież zarówno młodzi mężczyźni jak i kobiety zainteresowani byli bardzo stoiskami formacji i służb mundurowych. W ten sposób UTH staje się oknem na świat dla młodych ludzi, w szczególności tych, którzy chcą odnieść sukces zawodowy i mieć większe możliwości zatrudnienia.

Opracował Paweł Szymon Skworoda, nauczyciel historii, HiT i WOS.