Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023 w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie.

01 września 2022 roku progi naszego Liceum przekroczyło ponad 200 uczniów z sześciu klas pierwszych. Tegoroczny nabór jest szczególnie liczny i bardzo obiecujący, biorąc pod uwagę znaczące osiągnięcia punktowe uczniów podczas procesu rekrutacji. Szczególnie cieszy nas wielkie zainteresowanie kandydatów klasą ekonomiczną i klasą społeczno-prawną. Mamy też, ku naszej wielkiej radości, po dwie klasy humanistyczne i biologiczno-chemiczne.

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023 organizowała klasa 2A, pod kierunkiem wychowawcy pana Grzegorza Dziugieła (nauczyciel geografii). Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał pan Dyrektor Kamil Kujawa, który powitał naszych nowych uczniów, ich rodziców i przedstawił historię szkoły. Podkreślił też, że jest to dzień szczególny ważny dla Polaków, ale też dla całego świata, gdyż 01 09 1939 roku Niemcy rozpoczęły najtragiczniejszą i najbardziej krwawą wojnę w historii ludzkości. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że wojska nazistowskiej niemieckiej III Rzeszy zaatakowały wtedy m.in.: polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte i zbombardowały wieluński szpital Wszystkich Świętych. W czasie, kiedy na zachodzie Wojsko Polskie odpierało atak nazistowskich Niemiec, 17 09 1939 roku ze wschodu zaatakowała ziemie polskie Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona. Scementowało to przymierze spod znaku swastyki oraz sierpa i młota. ZSRR stał się najlepszym sojusznikiem Adolfa Hitlera aż do czerwca 1941 roku. Także i dziś, jakby na przekór słowom umieszczonym na Westerplatte – Nigdy więcej wojny – trwa barbarzyński atak armii Federacji Rosyjskiej, tym razem wymierzony w niepodległe i suwerenne państwo ukraińskie. Pan Dyrektor Kamil Kujawa wyraził w związku z tym naszą solidarność z narodem ukraińskim. Następnie przemawiał pan Krzysztof Skolimowski, zastępca Burmistrza Dzielnicy Mokotów. Podkreślił on zasługi króla Kazimierza Wielkiego dla polskiej edukacji. Zwrócił też mocno uwagę na fakt, że naszej młodzieży przyjdzie uczyć się w świecie w którym zachodzą największe przemiany od 1815 roku. Zauważył też, że chociaż kręte były koleje losów naszego liceum teraz jesteśmy już na prostej drodze do kolejnych sukcesów. Zaapelował też do nauczycieli, aby dali z siebie wszystko w trudnym i odpowiedzialnym zawodzie, jaki wybrali. Do uczniów zwróciła się też pani Grażyna Mackiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców, absolwentka naszego liceum, zachęcając uczniów do nauki i podkreślając miłą i przyjazną dla uczniów atmosferę w naszej szkole. Uczniów klas pierwszych przywitała też przewodnicząca samorządu szkolnego Wiktoria Kulik. Nastąpiło wyprowadzenie pocztu sztandarowego, który tworzyli w tym szczególnym dla nas dniu Mikołaj Szmagała, Wiktoria Mioduszewska i Aleksandra Motyl (klasa 4D, opiekun pocztu i wychowawca pan Paweł Skworoda). Głos zabrała z kolei pani wicedyrektor Aneta Brzozowska, która przedstawiła wychowawców klas pierwszych. Odbyli oni po części artystycznej spotkania ze swoimi uczniami w wyznaczonych salach lekcyjnych.

Oficjalną część uroczystości prowadzili Patrycja Soliwodzka i Szymon Domański-Lasota (klasa 2A). Z kolei część artystyczną poprowadzili Anna Śpiewak i Łukasz Kasperkiewicz (także klasa 2A). Całość części artystycznej to występy naszych uczniów. Na pianinie zagrał Mykhailo Yatskiv, na gitarach Jan Fulara i Maciej Gomulski, a nagłośnienie zorganizował Jan Wala. Zaśpiewali brawurowo Jakub Kowalski, Justyna Kisiel i Wiktoria Sobczyk, nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami. Wszystkim naszym bardzo zdolnym artystom serdecznie gratulujemy. Uczniów klas pierwszych witamy zaś w Kaziku, życząc powodzenia w nauce, integracji, poczucia tożsamości z Kazikiem i rozwoju swoich zainteresowań.

Opracował Paweł Skworoda (nauczyciel historii, HIT i WOS).