W ramach Festiwalu Nauki uczniowie klas 2c, 2d, 2f i 3b wraz z nauczycielką fizyki p. Ewą Strach mieli możliwość uczestniczenia w cyklu wykładów i warsztatach odbywających się w dn. 25-29.09.23r na Wydziale Fizyki UW.
To był owocnie spędzony czas w poznawaniu praw fizyki. Wykładowcy umiejętnie, w ciekawy sposób przekazywali wiedzę młodzieży. Uczniowie byli zdumieni osiągnięciami, ciągłymi odkryciami i rewolucjami w tej dziedzinie nauki.
Dowiedzieli się mnóstwo ciekawy informacji, które zapewne wykorzystają w formułowaniu swojej dalszej ścieżki życiowej.
Motywem przewodnim była fizyka jądrowa i jej wykorzystanie w medycynie.
Podczas trzech, różnych wykładów uczniowie dowiedzieli się czym jest promieniowanie jonizujące, w jaki sposób oddziałuje ono z materią i w jakie jest jego zastosowanie w medycynie. Bardzo ciekawą lekcją było również wróżenie ze zmarszczek czasoprzestrzeni, czyli o falach grawitacyjnych.
Natomiast wisienką na torcie było podsumowanie całego tygodnia, czyli wykorzystanie wiedzy w praktyce: warsztaty polegające na badaniu własności promieniowania jonizującego z użyciem liczników tego promieniowania. Uczniowie zostali wyposażeni w zestaw liczników i w małych 2-3 osobowych grupach mierzyli promieniowanie różnych przedmiotów oraz badali zależność natężenia promieniowania od odległości od źródła lub rodzaju przesłony.
Młodzież wykazała się dużą wiedzą. Ich zaangażowanie, udział w zajęciach, aktywność pokazały nauczycielce że warto podejmować się takich inicjatyw.
Dziękujemy #WydziałowFizykiUW za wysoki poziom zajęć, wspaniałą gościnę i miłe upominki rzeczowe dla uczniów i nauczycielki.