04 10 2023 roku odbyła się w naszej szkole gra edukacyjna Wolna Elekcja 2023. Był to etap szkolny ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży Wolna Elekcja 2023. Do kolejnego etapu awansowały trzy osoby z najlepszymi wynikami spośród siedemnastu uczestników – ochotników z klas 2A, 2B i 4D. Są to: Jan Cegliński (4D), Natalia Pertkiewicz (2A) i Milena Racławska (2A). Mistrzem gry była nasza nieoceniona Patrycja Soliwodzka z klasy 2A (wychowawca p. Grzegorz Dziugieł ma kolejne powody do dumy ze swojej wychowanki). Szkolnym koordynatorem etapu był p. Paweł Szymon Skworoda, nauczyciel historii, który z charakterystyczną dla niego marsową miną kontrastował z radosnymi twarzami swoich uczniów i wychowanków. Nasi uczniowie grali bowiem z niezwykłym zaangażowaniem, widać, było, że gra sprawia im naprawdę sporo satysfakcji. Konkurs Wolna Elekcja 2023 został zorganizowany w skali całej Polski, gdyż w 2023 roku świętujemy 450 rocznicę pierwszej wolnej elekcji. Jest to doskonała okazja, aby zaangażować naszą młodzież w myślenie o uniwersalnych wartościach, które niesie historia: demokracji, jedności i wolności, odpowiedzialności, solidarności i tolerancji. Konkurs opiera się na grze karcianej, której uczestnicy wcielają się w postaci historyczne z czasów wolnej elekcji 1573 roku. Aby wygrać należy wykazać się wyobraźnią, zdolnością strategicznego myślenia, skutecznymi negocjacjami i zawieraniem sojuszy.

W pierwszym etapie uczestnicy zagrali w szkołach. Najlepsi spośród z nich awansowali do etapu wojewódzkiego, a następne 50 najlepszych finalistów weźmie udział w etapie centralnym w nowo otwartej siedzibie Muzeum Historii Polski. Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opracował Paweł Szymon Skworoda, nauczyciel historii.