17 11 2023 roku odbyła się XII Łochowska Jesień Poezji. Przystanek Norwid. W Miejskim i Gminnym Domu Kultury w Łochowie w obecności burmistrza p. Roberta Gołaszewskiego i dyrektora instytucji p. Roberta Lisa spotkali się uczniowie i uczennice z kilkunastu szkół m.in. LO im. Konopnickiej, Baczyńskiego i Jana III Sobieskiego, którzy zmierzyli się w kilku kategoriach. Naszą szkołę w Mazowieckim Konkursie Recytatorskim kat. 1 (młodzież) reprezentowała Alicja Gałkowska (klasa 2A). Poziom recytacji był bardzo wysoki, jury zmuszone było przyznać dwa pierwsze miejsca. Dla nas był to debiut i okazja do zapoznania się z atmosferą takich konkursów. Mieliśmy też okazję do pamiątkowego zdjęcia przy popiersiu C. K. Norwida i wysłuchania interesującego wykładu o twórczości innego poety –  Juliana Tuwima.

Dzięki uprzejmości Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie mogliśmy poznać tajniki mistrza rymów w takich utworach jak „Nauka” czy „Górą baby” w prezentacji multimedialnej „Jarmark Rymów” Julian Tuwim (1894-1953). Koordynatorem wydarzenia była pani Aneta Kowalczyk. Mamy nadzieję, że za rok znowu przyjdzie stanąć nam na poetyckiej scenie, aby zmierzyć się z recytacją utworów Cypriana Kamila Norwida, który mimo, że napisał o sobie, iż jest sługą słowa, uważany jest bezdyskusyjnie za mistrza słowa. Opiekunem naszej uczennicy był p. Paweł Szymon Skworoda.

Wyrazy podziękowania dla p. Krzysztofa Bromberka za konsultacje przy utworze „Italiam! Italiam!”.

Opr. Paweł Szymon Skworoda, wychowawca klasy 2A.