Warsztaty Promujące formy służby wojskowej

27 października 2022 roku w naszym Liceum odbyła się seria spotkań pracowników i żołnierzy Wojska Polskiego z uczniami klas czwartych.  Odwiedzili nas pracownicy Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Mokotów i żołnierze m.in.: 1 Bazy Lotnictwa Transportowego (Warszawa), Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego (Warszawa), Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej (Grójec). Spotkanie to wpisuje się w szerszą akcję Poznaj Swojego Rekrutera na obszarze Warszawy i województwa mazowieckiego, prowadzoną m.in. w szkołach ponadpodstawowych. Nasi uczniowie i uczennice mogli dzięki temu dowiedzieć się o warunki płacowe w przypadku podjęcia decyzji o wyborze drogi służby zawodowej w ramach oddziałów Sił Zbrojnych RP, zapoznać się z podstawowym wyposażeniem żołnierza Wojska Polskiego, poznać aktualnie istniejące formy służby, jak też zadać pytania na interesujące ich tematy związane m.in.: ze służbą w szwadronie reprezentacyjnym kawalerii i udziałem w misjach zagranicznych. Mogli się też dowiedzieć jak wyglądają warunki Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i opłaty związane z egzaminami wstępnymi do Szkoły Podoficerskiej SONDA. Największe zainteresowanie budziła możliwość przymierzenia elementów oporządzenia wojskowego, jak też możliwość zadania pytań dotyczących podjęcia studiów m.in. na Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (akronim WAT, Warszawa). Być może ktoś z naszych uczniów i uczennic wybierze w przyszłości zawód żołnierza lub zdecyduje się na elitarne studia na wyższych uczelniach wojskowych, które wydają się atrakcyjnym i perspektywicznym kierunkiem.

Opracował Paweł Szymon Skworoda, wychowawca klasy IVD, nauczyciel wos, hit, historii.