04 11 2023 (sobota) odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych w szachach szybkich. Miejscem turnieju była Szkoła Podstawowa nr 385 (Warszawa-Wesoła), a organizatorem Mazowiecki Związek Szachowy, UKS Gambit Wesoła. Dla uczniów i uczennic z Kazika był to debiut na imprezie takiej rangi. Zawdzięczamy go pomysłowi Janka Ceglińskiego z klasy 4D i hojności finansowej naszej Rady Rodziców, której w tym miejscu składamy najserdeczniejsze podziękowania.

Drużynę nr 1 stanowili: Jan Cegliński, Szymon Jezierski, Bartłomiej Sundrani, Julia Zagożdzon.

Drużynę nr 2 utworzyli: Szymon Pawłowski, Mateusz Marczak, Bartosz Roguski, Maria Magdalena Sitek.

Drużyna nr 3 skład: Maciej Nowicki, Jacek Makulski, Fryderyk Wilczyński, Magda Michalak.

W turnieju wzięło udział w sumie 45 drużyn i 198 uczniów i uczennic ze szkół ponadpodstawowych. Najwyżej z naszych bohaterów i bohaterek zostali sklasyfikowani: Jan Cegliński (79), Bartłomiej Sundrani (79) i Maria Magdalena Sitek (81). Nasz absolutny debiutant szachowy Szymon Pawłowski zajął warte uwagi 118 miejsce, podobnie drugi debiutant uczeń klasy pierwszej Bartosz Roguski (150). Michalak Magdalena była 132, a Zagożdzon Julia 170. Drużynowo spośród trzech naszych drużyn najwyżej znalazła się drużyna numer jeden (37). Warto jednak podkreślić, że nasi debiutanci walczyli z honorem, każdy z nich zdobył punkty a wszystkie drużyny stawiły się w komplecie. Udział i wspólna walka w turnieju takiej rangi była dla nich niezwykłym przeżyciem i przyniosła dużo satysfakcji. Mogli poczuć emocje wielkiej przygody, w praktyce odczuć wszystkie emocje związane z podejmowaniem decyzji słusznych i błędnych, mieli też możliwość lepszej integracji i wymiany doświadczeń. Otrzymaliśmy też pamiątkowy dyplom, który zawiesimy na pewno w gablocie samorządu szkolnego, aby przypominał nam o debiucie i kolejnych szachowych wyzwaniach. Po zakończonym turnieju podjęliśmy bowiem decyzję, że jeszcze na niego wrócimy (w przyszłym roku szkolnym), aby wyrównać w duchu fair play rachunki z naszymi szachowymi rywalami. Mieliśmy bowiem możliwość zmierzyć się m.in. z liceami im. Rui Barbosy, Henryka Sienkiewicza, Małachowskiego i J. Bema (szczególnie ten ostatni mecz, sądząc z relacji naszych uczniów skłania nas do szukania sportowego rewanżu w przyszłości). Ze względu na konieczność odbycia siedmiu kolejek turniejowych należy bardzo mocno podkreślić trud i chęci naszych zawodników do wytrwania w tej rywalizacji do samego końca mistrzostw. Bardzo serdecznie im za dziękujemy! Brawo!

Opiekę nad naszymi uczniami sprawowali p. Paweł Szymon Skworoda (odpowiedzialny za organizację drużyn i ich udział w turnieju, jak też negocjacje z Radą Rodziców, czyli tzw. logistykę) oraz p. Grzegorz Dziugieł (wnoszący uśmiech i doping dla naszych zawodników oraz poczęstunek, rzeczy bardzo cenne na turniejowym polu).

Opr. Paweł Szymon Skworoda, nauczyciel historii, WOS i HiT.