06 02 2024 w kinie Atlantic odbył się edukacyjny pokaz filmu KOS dla nauczycieli w cyklu Szkoła Kina. Szkolenie to zorganizowało Miejskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MSCDN). Po projekcji filmu, określanego mianem petardy i triumfem autorskiego podejścia do ekranizowania historii Polski, odbyło się spotkanie pedagogów z Robertem Więckiewiczem, odtwórcą roli rotmistrza Iwana Dunina. Tradycyjnie już rozmowę poprowadził Artur Wolski. To dzięki roli Roberta Więckiewicza film pozornie o problemach społecznych w Polsce (pańszczyzna) stał się filmem o Polakach i ich przywarach, ich kłótniach i postawach w obliczu wielkiej historii i konfrontacji z rosyjskim imperium. Podczas rozmowy nie zabrakło cofnięcia się do przeszłości, czyli szkolnej edukacji pana Roberta, który wyraźnie zaznaczył, że żywi ogromny sentyment do swoich nauczycielek, głównie polonistek. Gratulował upragnionych podwyżek, komplementował też tych, którzy przyszli jako pasjonatów. Dotknął też jedno z problemów polskiej edukacji: w dzisiejszych czasach na lekcjach umarła ironia na skutek nadmiernej nadwrażliwości społeczeństwa. Życzył sobie i uczniom nauczycieli ciekawych, takich, którzy potrafią uwieść i zainspirować ucznia. Nauczycieli takich, którzy pokażą uczniowi, w którym momencie swojego życia się on znajduje, nauczycieli, którzy lubią to co robią, żeby w końcu mogli poczuć się docenieni nie tylko zerami na koncie, ale także w społecznym odbiorze. Na pewno było to ciekawe spotkanie w gronie filmowej nauczycielskiej rodziny. Naszą szkołę reprezentował pan Paweł Szymon Skworoda, nauczyciel historii.
Opr. P. Sz. Skworoda.