Skip to main content

Z okazji 80 rocznicy powstania Armii Krajowej uczeń Wojciech Roguski i uczennice Aleksandra Zwierzchowska, Zuzanna Okuniewska, Wiktoria Niebrzydowska z klasy 3D przygotowali okolicznościową tablicę.

uczniowie i uczennice klasy 3D z okazji 80 rocznicy utworzenia AK 1 scaled

Ogłoszony został także konkurs na prezentację multimedialną na temat związany w tym ważnym dla historii Polski wydarzeniem. Warto w tym miejscu przytoczyć fragment przesłania Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową:

„Obchodzimy 80. rocznicę powołania AK jako wielkie święto polskiego oręża i naszej suwerennej państwowości. Święto polskiego honoru i dumy. Święto zwycięstwa – bo na odwadze i ofierze żołnierzy Armii Krajowej została ufundowana dzisiejsza niepodległa Rzeczpospolita. Zawsze będziemy szczycić się tym, że wraz z Polskim Państwem Podziemnym Armia Krajowa była prawdziwym fenomenem zmagań z totalitaryzmem podczas II wojny światowej. Stanowiła ona największą, najlepiej zorganizowaną, najsilniejszą armię podziemną w całej okupowanej Europie. W momencie najwyższej zdolności bojowej liczyła blisko 380 tysięcy żołnierzy ochotników, w tym ponad 10 tysięcy oficerów i 35 tysięcy partyzantów w oddziałach leśnych.

Swą siłę, sprawność i waleczność Armia Krajowa udowodniła szczególnie podczas
akcji „Burza” i w powstaniu warszawskim. Wspaniale zaświadczyła również o męstwie i woli oporu Polaków, podejmując wiele spektakularnych działań zbrojnych, sabotażowych i dywersyjnych. Jesteśmy dumni z wkładu Armii Krajow’ej w walkę toczoną przez cały obóz aliancki i zwycięstwo odniesione nad III Rzeszą. Szczególnie ważne dla przebiegu wojny okazały się wielkie dokonania AK-owskiego wywiadu, na czele z rozpracowaniem tajemnic produkcji niemieckich pocisków V-1 i V-2. […] Nasz hołd, nasza wdzięczność, nasza duma z żołnierzy Armii Krajowej będą trwać – jako ważny element polskiej tożsamości narodowej oraz moralny i obywatelski testament, wskazujący, na czym polega wierność Ojczyźnie i służba wolnej Polsce”.

W dniu 14 lutego 2022 roku także Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w obchodach 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Uroczystości zostały zorganizowane przed lubelskim Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Podczas wydarzenia zainaugurowano także wystawę poświęconą 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. W tym miejscu przypomnimy więc jedynie, w ślad za Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ gen. Stefan Rowecki „Grot”. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Utworzona przed 80 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. Zachęcamy więc do wzięcia udziału w konkursie, który potrwa do 8 marca 2022 roku i ma na celu uhonorowanie żołnierzy Armii Krajowej i rozpropagowanie wśród naszych uczniów wiedzy o okolicznościach jej powstania.