W środę 27 09 2023 roku odbyły się uroczystości zakończenia walk powstańczych na Mokotowie. Przy ulicy Dworkowej przy pomniku upamiętniającym żołnierzy pułku AK Baszta zgromadzili się licznie oficjele, weterani, żołnierze, policjanci, strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, harcerze, mieszkańcy Warszawy, nauczyciele i uczniowie. Nie zabrakło pocztów sztandarowych. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Kamil Sarna, Matylda Wiśniewska i Wiktoria Borowa.

Podczas uroczystości dostojnych gości powitał p. Rafał Miastowski – Burmistrz Dzielnicy Mokotów. Wystąpił też p. Krzysztof Skolimowski, zastępca Burmistrza Dzielnicy Mokotów. Wręczono także Odznaki Pamiątkowe Pułku Armii Krajowej „Baszta” – „Baszta Wiernym Przyjaciołom”. Wśród odznaczonych znalazł się p. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Odegrano Marsz Mokotowa, wyrecytowano okolicznościowy wiersz. Następnie składano liczne wieńce i wiązanki. Wieniec w imieniu marszałek Sejmu RP p. Elżbiety Witek składała p. wicemarszałek sejmu Małgorzata Gosiewska. Złożono też wieniec w imieniu ambasadora Ukrainy, p. Wasyla Zwarycza. Nie zabrakło też wieńców od instytucji mokotowskich. Wiązankę w imieniu Rady Rodziców XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego, z szarfą Cześć i chwała Powstańcom Mokotowa 1944 składał p. Paweł Szymon Skworoda, nauczyciel historii i Nicole Pasquariello, uczennica klasy 3B. W tym miejscu bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i jej przewodniczącemu p. Rafałowi Skrzypkowi za ufundowanie wiązanki.

Opracował p. Paweł Szymon Skworoda, nauczyciel historii.