15 11 2023 roku w IX LO im. K. Hoffmanowej odbył się etap regionalny konkursu Wolna Elekcja. Na polu elekcyjnym stawili się zawodnicy z ponad 40 szkół z województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Naszą drużynę tworzyli: Jan Cegliński (4D), Natalia Pertkiewicz (2A) i Milena Racławska (2A). Opiekunem był p. Paweł Szymon Skworoda. Wśród walczących o wielki finał ogólnopolski byli m.in. uczniowie z takich szkół jak Batory, Kossuth czy Czacki. Nasi reprezentanci mimo uzyskania odpowiednio ponad 60, 70 i 80 pkt nie zdołali dalej awansować, ale na pewno była to dla nas interesująca przygoda i nowy sposób edukacji. Brawa dla naszych uczniów za chęć i walkę do końca!

Warto przypomnieć, że konkurs opiera się na grze karcianej, w której może wziąć udział każdy, niezależnie od wiedzy na tematy historyczne. O zwycięstwie w grze nie decyduje wiedza, ale umiejętność logicznego i strategicznego myślenia, zawierania sojuszy, rozwiązywania problemów. Wiedzę o wolnej elekcji gracze zdobywają w trakcie gry. Organizatorem jest Muzeum Historii Polski i Fundacja na rzecz Wielkich Historii. Patronat honorowy sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opr. p. Paweł Szymon Skworoda, nauczyciel historii.