W dniach 26.02 do 02.03 wzięliśmy udział w projekcie Komunikacja&Integracja. Już o 6 rano wyjechaliśmy do Mielna. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie kilku warszawskich szkół średnich w tym szkoła dla osób niedowidzących. Codziennie uczestniczyliśmy w różnego rodzaju warsztatach nakierowanych na komunikację i integrację. Poprzez naukę i wspólną zabawę nastolatkowie nawiązali kontakty z rówieśnikami z różnego rodzaju ograniczeniami. My pomagamy innym w prozaicznym sprawach jak np. pomoc osobie niedowidzącej w przyniesieniu do
stołu posiłku, zawiązaniu buta czy bezpiecznym przemieszczaniu się w terenie podczas gry terenowej.

Z kolei nasi uczniowie próbują jak bardziej otwartym na drugiego człowieka, jak cieszyć się życiem i być po prostu życzliwym i pomocnym. Nasi uczniowie coraz chętniej otwierają na nowe dla nich sytuację i emocje. Empatia, pomoc, uśmiech towarzyszą nam podczas każdych zajęć w grupach czy też wspólnych posiłków. Poruszamy tematy poważne – jak nie być obojętnym na drugiego człowieka, niezależnie od tego czy jest w pełni zdrowy czy z pewnymi ograniczeniami. Są dyskusje, prace w grupach i parach, wspólne spacery, gry planszowe i terenowe, bilard, tenis, ale najwięcej radości daje wszystkim uczestnikom wspólne tańczenie belgijki i zajęcia w basenie.
Bardzo serdecznie dziękuję opiekunom i wszystkim uczestnikom za pomoc i wspólnie spędzony czas.

Pozdrawiam serdecznie,

Dorota Borysiuk