8 lutego klasa 2A pod opieką wychowawcy pana Pawła Szymona Skworody udała się na lekcję muzealną „Młoda Polska. Artystyczna różnorodność” do Muzeum Narodowego w Warszawie.
Dzięki tej inicjatywie nasi uczniowie i uczennice mogli dowiedzieć się co to jest: Fin de siècle, Młoda Polska, modernizm, symbolizm.
Przełom XIX i XX wieku był bowiem okresem, w którym wiele kierunków występowało równolegle, często się przenikając.
Poznaliśmy dzieła najważniejszych twórców tamtego okresu: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Menhoffera i Jacka Malczewskiego. Nie zabrakło obrazów Kazimierza Stabrowskiego i Leona Wyczółkowskiego.
Interpretowaliśmy także teksty źródłowe zawarte w „Confiteorze” autorstwa Stanisława Przybyszewskiego. Dzięki temu nasi uczniowie mogli poznać przesłanie, bohaterów, jak też techniki malarskie takich obrazów jak „Śmierć Ellenai”, „Śmierć”, „Na tle witrażu. Paw”, „Chochoły” czy „Rybacy brodzący”. Było to bardzo udane, odkrywcze i niezapomniane wyjście do skarbca naszej narodowej sztuki.
Opracował Paweł Szymon Skworoda, wychowawca klasy 2A.