30 października 2023 roku p. redaktor Martyna Szymczakowska (Polskie Radio, Informacyjna Agencja Radiowa) przyjechała do naszej szkoły w związku z finałem akcji Szkoła Pamięta. Przeprowadziła wywiady z uczniami i uczennicami z klasy 2A, którzy wzięli udział w tej akcji, jak też z p. Pawłem Szymonem Skworodą, który wraz z p. Barbarą Pełką, był odpowiedzialny za przygotowanie naszej młodzieży. Hasłem akcji jest: Pokażmy, że pamiętamy! Podobnie jak w ubiegłych latach szkoły zachęcono do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta. Nasza młodzież debiutowała przed mikrofonem, ale nie pozwoliła, aby zjadła ją trema. Udało nam się przekazać, że bez poświęcenia Tych, którzy padli za wolność, aby była ona prawem, nie byłoby dziś Nas – żyjących w demokracji tu i teraz. Dlatego warto uhonorować naszych bohaterów, abyśmy nie zapominając historii nie popełniali błędów w przyszłości. Nasz wybór podczas akcji padł na Powstanie Listopadowe, gdyż sąsiedztwo polsko-rosyjskie to sąsiedztwo wolności i despotyzmu, czas, gdy Konstytucja Królestwa Polskiego była zastępowana przysłowiowym carskim batem. Największe polskie utwory, jak Warszawianka, Noc Listopadowa, Reduta Ordona, Tysiąc walecznych dotyczą tych spośród naszych przodków, która nie zawahali się stawić opór carskiemu absolutyzmowi. Obecnie w czasach powrotu Imperium Zła warto pamiętać, że Warszawa w dobie powstania listopadowego nie ulękła się carskiej armii. Spadłe wtedy na Polaków represje jasno pokazały, że Moskal nigdy nie będzie bratem nas Lechitów, obrońców wolności i demokracji.
Opracował Paweł Szymon Skworoda, nauczyciel historii, WOS i HiT.