Biblioteka

W skład biblioteki wchodzą wypożyczalnia oraz mała czytelnia, z wolnym dostępem do księgozbioru podręcznego i nowości beletrystycznych. 

 

Księgozbiór składa się z części podręcznej (encyklopedie, kompendia, słowniki), kanonu lektur szkolnych oraz pozycji beletrystycznych, poezji, dramatu, literatury popularno-naukowej, poradników, a także zbiorów multimedialnych. Maturzyści znajdą tu ofertę wyższych uczelni, informatory i repetytoria.

Biblioteka wielokrotnie otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa, dzięki czemu zakupione zostały nowości wydawnicze, zgodne z zainteresowaniami uczniów i pozytywną opinią Rady Rodziców.

W ramach edukacji czytelniczo-medialnej organizowane są, we współpracy z wychowawcami, wycieczki, akcje, konkursy i imprezy szkolne. Edukacja czytelniczo-medialna obejmuje również współuczestniczenie w życiu kulturalnym stolicy, wychowanie patriotyczne, varsavianistyczne oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Biblioteka we współpracy z kołem wolontariatu organizuje akcje charytatywne (kiermasze, loterie).

Obecnie biblioteka oczekuje na powiększenie przestrzeni o centrum multimedialne oraz dąży do pełnej cyfryzacji księgozbiorów i systemu obsługi czytelnika.

Godziny pracy biblioteki szkolnej

poniedziałek 9:00 – 15:00
wtorek 9:00 – 15:00
środa 9:00 – 15:00
czwartek 9:00 –15:00
piątek 9:00 – 15:00

 

 

 

Marcin Rakowicznauczyciel bibliotekarz

Marta Osmólska-Drozdowskanauczyciel bibliotekarz

Zapraszamy naszych Czytelników!

 

 

 

W roku szkolnym 2024/2025 Biblioteka Szkolna bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa – już po raz trzeci.

Otrzymaliśmy dofinansowanie, które częściowo pozwoliło doposażyć Bibliotekę w sprzęt komputerowy, a także zorganizować dla wszystkich klas pierwszych spotkania autorskie z panią Mariolą Pryzwan autorką m.in. książki pt. „Lilka” poświęconą życiu i twórczości poetki – Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej, która jest akurat literacką patronką roku 2025!

W ramach Programu zrealizowaliśmy cztery projekty edukacyjne, dla wszystkich klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych. Wzięło w nich udział około 750 uczniów! Zorganizowaliśmy wyjścia do kina Atlantic na projekcję filmu „Simona Kossak” (dla klas drugich i trzecich) oraz wycieczki do Biblioteki Narodowej (dla klas czwartych).

Wszystkie projekty uwieńczone są konkursami dla uczniów – przewidziane są nagrody książkowe.

Aż 9000 złotych wydaliśmy na zakup nowych książek do Biblioteki. Uzupełniliśmy księgozbiór o lektury (siedem tytułów), a także zakupiliśmy nowości wydawnicze: polska i obca beletrystyka, kryminały i fantastyka, a także książki historyczne, poświęcone głównie najnowszej historii Polski oraz pozycje z zakresu socjologii i psychologii, w tym – szczególnie przydatne dla młodych ludzi – poradniki, jak radzić sobie we współczesnym niełatwym świecie. Znalazły się też pozycje poświęcone niebezpiecznym zmianom klimatycznym oraz zachęcające do działań proekologicznych i do zdrowego stylu życia.

To przede wszystkim nasi uczniowie proponowali książki do zakupu, a listę konsultowała Rada Rodziców i Dyrektor Szkoły.

Przez cały rok szkolny dzięki współpracy z wieloma nauczycielami przedmiotów w Szkole podejmowane są działania promujące czytelnictwo.

Spotkanie z Mariolą Pryzwan w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

W ramach kontynuowania realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Szkolna zorganizowała Spotkanie autorskie z panią Mariolą Pryzwan, autorką książek biograficznych, na temat życia i twórczości znanej poetki – Haliny Poświatowskiej.

W spotkaniu, które odbyło się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, przy ulicy Gocławskiej 4, uczestniczyły dwie klasy trzecie – III A i III E (pod opieką wychowawców, uczących klasy polonistów oraz pana Marcin Rakowicza jako przedstawiciela Biblioteki Szkolnej).