XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie

Warsztaty " NASTOLATEK W SAMORZĄDZIE"

Program „Młoda Warszawa” zakłada podniesienie jakości życia młodzieży w mieście oraz rozwój partycypacji i aktywności młodych warszawiaków. Prowadzone przez animatorów warsztaty samorządowe mają na celu zachęcenie młodzieży do działania w środowisku lokalnym, przybliżenie im zagadnień związanych z samorządnością oraz ideą społeczeństwa obywatelskiego Parogodzinne zajęcia koncentrowały się na trzech wymiarach młodzieżowej aktywności społecznej: w szkole, w dzielnicy, w mieście. Podczas warsztatu poruszano zagadnienia takie jak m.in.: samorząd uczniowski, prawa i obowiązki ucznia, młodzieżowe rady dzielnic, działanie na rzecz najbliższej okolicy, realizacja projektów młodzieżowych, wolontariat, obywatelskie możliwości wpływu na otoczenie, samorząd terytorialny (w tym Budżet Partycypacyjny, konsultacje społeczne, Inicjatywa Lokalna). Uzupełnieniem przeprowadzanych zajęć była gra planszowa „AkTYwuj Warszawę”. W trakcie rozgrywki uczniowie mogli zaznajomić się z możliwościami aktywnego włączania się w życie stolicy. W opinii uczniów warsztaty są niezwykle atrakcyjną formą przekazania ważnych treści i kształtowania postaw obywatelskich.