Szanowni Państwo, W związku z wejściem w życie z dniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) poniżej znajdą Państwo „Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych” w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie. Proszę o zapoznanie się z dokumentami.

Więcej szczegółów     Rozumiem

zmień kontrast
A+  A-
Strona główna

Aktualności

Gala finałowa Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra
Gala finałowa Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra

09 listopada 2021 roku drużyna z naszej szkoły wzięła udział w uroczystości gali finałowej Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Drużynę utworzyli Jerzy Janik, Weronika Mioduszewska i Aleksandra Motyl (klasa 3D społeczno-prawna) pod opieką pana Pawła Skworody (nauczyciel wos). W uroczystości wzięli udział uczestnicy konkursu oraz wiele szanowanych osób, w tym przedstawiciele patronów honorowych, fundatorów nagród, sponsorów oraz media (TVP 3, TVP Historia, TVP Polonia, Mówią Wieki). Wśród patronów konkursu wypada wymienić Ministra Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, ZUS, a wśród sponsorów m.in.: Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Podlaskiego, Pocztę Polską, PGNiG, Bank Pocztowy, NBP, Orlen. W Radzie Programowej konkursu zasiada m.in.: prof. Jan Żaryn, a partnerem jest Towarzystwo Rycerskie Bractw Kurkowych. Hasłem przewodnim organizatorów konkursu są słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Galę finałową uświetnił występ artystyczny zespołu MAK, który zaśpiewał m.in.: „Miejcie nadzieję” i „Pierwszą Brygadę”. Konkursy Patria Nostra adresowane są do młodzieży z Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski oraz młodzieży polskiej i polonijnej na całym świecie. Celem konkursów jest krzewienie patriotyzmu, propagowanie wiedzy o historii Polski, etyki chrześcijańskiej, budowanie poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski. Prace są następnie oceniane metodą konkursową znaną z Eurowizji (nie można głosować na własną pracę). Tym samym decyduje przysłowiowy głos ludu, czyli młodzieży. Największą popularnością cieszyły się prace oparte na animacji lub fabularyzowane, niekiedy niejednoznaczne w interpretacji. Nagrody to m.in.: szable dla szkół, nagrody pieniężne dla drużyn, książki, płyty, dyplomy. Dla naszej drużyny był to debiut w tym konkursie, podczas gdy zwycięskie drużyny wywodzą się ze szkół, które startują w nim nie pierwszy raz. Nie udało nam się tym razem zająć miejsca na podium, ale na pewno udział naszych uczniów w VI już edycji konkursu Patria Nostra wzbogacił ich nie tylko o nagrody, ale także o szersze spojrzenie na historię, dał też szansę wsłuchać się w głos rówieśników, jak również pozwolił na wyciągnięcie wniosków na przyszłość, pod kątem udziału naszej szkoły w zapowiedzianej VII edycji konkursu. Stał się też elementem przygotowywanych w naszej szkole obchodów Narodowego Święta Niepodległości, obejmujący m.in.: odśpiewanie przez uczniów i nauczycieli polskiego hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego w dniu 10 listopada o godzinie 11 11. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Projekty

Nasza szkoła bierze udział w różnych projektach edukacyjnych. Więcej informacji można znaleźć na podstronie nasze projekty »

Galerie

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami ze szkolnych wydarzeń. galerie »

Kalendarz