XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie

LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO W MUZEUM

W ramach lekcji języka polskiego, klasa 2 a wybrała się do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Tematem lekcji muzealnej było "Życie i twórczość Adama Mickiewicza na tle epoki".

Prowadzący odwoływał się do dzieł sztuki i pamiątek, także cytatów literackich, objętych ekspozycją. Podstawę zbiorów muzealnych stanowią rękopisy czołowych poetów romantycznych, zwłaszcza Adama Mickiewicza. Szczególne zainteresowanie tym poetą jest wynikiem historii Muzeum Literatury, które do 1971 roku było Muzeum biograficznym Mickiewicza. Głównym kierunkiem gromadzenia zbiorów jest literatura polska XIX i XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem epoki literackiej romantyzmu i Adama Mickiewicza. Gromadzone od początku mickiewicziana, uzupełnione drukami dotyczącymi powstań narodowych, Wiosny Ludów, Wielkiej Emigracji, stanowią dziś jeden z najpoważniejszych w Polsce zbiorów do badań nad Mickiewiczem i romantyzmem.

Młodzież z dużym zainteresowaniem uczestniczyła w żywej lekcji .Lekcja zakończyła się quizem na temat "Pana Tadeusza".

Krótka fotorelacja z wycieczki