Brak obrazka
Sukces naszych uczniów w konkursie „Niepodległa. Rok 1920 w obronie Niepodległej”

Mikołaj Szmagała z klasy IId zajął II miejsce, Jakub Wiśniewski z klasy IIIc wywalczył III miejsce, a Jerzy Janik z klasy IId zdobył wyróżnienie. Opiekunem merytorycznym był p. Paweł Skworoda, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa.

Jest to dla nas szczególnie miła chwila, że w 100. rocznicę XVIII Decydującej Bitwy w dziejach świata to właśnie nasi uczniowie odznaczyli się tak bardzo w ogólnopolskim konkursie organizowanym w ramach jej obchodów.  Tematem ich prac była m.in.: postawa lwowskich studentów, intelektualistów i harcerzy, którzy z bronią w ręku, za cenę własnego życia, zagrodzili drogę do Lwowa nacierającej bolszewickiej 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego (bitwa pod Zadwórzem 17 VIII 1920), bohaterska śmierć księdza Ignacego Jana Skorupki pod Ossowem w trakcie bitwy warszawskiej, o której wspominał sam papież św. Jan Paweł II w 1999 roku podczas przemówienia przed katedrą praską w Warszawie, jak też bohaterstwo uczniów żołnierzy, którzy prosto ze szkół szli na front, aby wziąć udział w wojnie o wszystko, co Polakom było drogie, czyli wolność, demokrację, wiarę. Ci młodzi ludzie uważali, że bez wolnej Polski w ich życiu nie spełnią się żadne marzenia. Dla tej wolności Ojczyzny skłonni byli poświęcić własne życie. Dzięki nim odrodzona Rzeczpospolita Polska wygrała z bolszewicką Rosją w tej tytanicznej wojnie światów, z których jeden oparty był na chrześcijaństwie i demokracji, a drugi niósł pożogę rewolucji i terror totalitaryzmu. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!