Szanowni Państwo, W związku z wejściem w życie z dniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) poniżej znajdą Państwo „Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych” w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie. Proszę o zapoznanie się z dokumentami.

Więcej szczegółów     Rozumiem

zmień kontrast
A+  A-
Strona główna

Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości

Państwo polskie, odrodzone po 123 latach zaborów, tworzące – w ogniu walk o granice – prawie milionową armię potrzebowało uzbrojenia i wyposażenia, a także odpowiedniego zaplecza. Dzięki pomocy Francji, Węgier, USA, a także militarnej współpracy z Ukrainą i Łotwą, możliwa była walka z imperializmem bolszewickiej Rosji. Droga do militarnego zwycięstwa w „wojnie o wszystko” wiodła poprzez tytaniczne zmagania dwóch różnych światów. Z jednej strony walczono w imię tradycji opartej na chrześcijańskiej wizji świata, a z drugiej szerzono chaos rewolucji prowadzącej do totalitaryzmu. Była to wojna nie tylko dwóch wodzów, Józefa Piłsudskiego i Michaiła Tuchaczewskiego, ale wojna przywódców politycznych, oficerów, żołnierzy, ochotników, młodzieży, wojna radiowywiadów, wojna propagandy. Przed stu laty Polska odniosła w tej wojnie wielkie zwycięstwo, stawiając czoło bolszewickiej nawale. „Ofiarność i męstwo polskich uratowały nasz kraj, ale i całą Europę przed zalewem okrucieństwa niesionego przez komunistyczną dyktaturę” (Prezydent RP Andrzej Duda). W latach 1918-1921 wojsko polskie, choć młode, ale zdeterminowane do walki dowiodło kunsztu wyszkolenia, umiejętności i męstwa. Służby sanitarne wykazały się odwagą i poświęceniem jak sanitariuszka Teresa Grodzińska, a kapelani na polu walki heroizmem jak ksiądz Ignacy Jan Skorupka. „Czy w miastach, czy na wsiach, czy w pożodze walk – byliśmy wspólnotą” (minister Mariusz Błaszczak). Odwaga, poświęcenie, wiara w zwycięstwo przyniosły Polsce w XVIII decydującej bitwie w dziejach świata upragnioną niepodległość i suwerenność, ocalając zarazem wolność Europy. Naród polski, czerpiąc z doświadczenia walki o niepodległość w latach 1918-1921 nie pozwolił się złamać także w czasach II wojny światowej i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, czego efektem były Sierpień 1980 roku, a potem polski Rubikon, czyli Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 roku, jak też obecność Polski w strukturach NATO i Unii Europejskiej.

Projekty

Nasza szkoła bierze udział w różnych projektach edukacyjnych. Więcej informacji można znaleźć na podstronie nasze projekty »

Galerie

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami ze szkolnych wydarzeń. galerie »

Kalendarz