Narodowe Święto Niepodległości

Państwo polskie, odrodzone po 123 latach zaborów, tworzące – w ogniu walk o granice – prawie milionową armię potrzebowało uzbrojenia i wyposażenia, a także odpowiedniego zaplecza. Dzięki pomocy Francji, Węgier, USA, a także militarnej współpracy z Ukrainą i Łotwą, możliwa była walka z imperializmem bolszewickiej Rosji. Droga do militarnego zwycięstwa w „wojnie o wszystko” wiodła poprzez tytaniczne zmagania dwóch różnych światów. Z jednej strony walczono w imię tradycji opartej na chrześcijańskiej wizji świata, a z drugiej szerzono chaos rewolucji prowadzącej do totalitaryzmu. Była to wojna nie tylko dwóch wodzów, Józefa Piłsudskiego i Michaiła Tuchaczewskiego, ale wojna przywódców politycznych, oficerów, żołnierzy, ochotników, młodzieży, wojna radiowywiadów, wojna propagandy. Przed stu laty Polska odniosła w tej wojnie wielkie zwycięstwo, stawiając czoło bolszewickiej nawale. „Ofiarność i męstwo polskich uratowały nasz kraj, ale i całą Europę przed zalewem okrucieństwa niesionego przez komunistyczną dyktaturę” (Prezydent RP Andrzej Duda). W latach 1918-1921 wojsko polskie, choć młode, ale zdeterminowane do walki dowiodło kunsztu wyszkolenia, umiejętności i męstwa. Służby sanitarne wykazały się odwagą i poświęceniem jak sanitariuszka Teresa Grodzińska, a kapelani na polu walki heroizmem jak ksiądz Ignacy Jan Skorupka. „Czy w miastach, czy na wsiach, czy w pożodze walk – byliśmy wspólnotą” (minister Mariusz Błaszczak). Odwaga, poświęcenie, wiara w zwycięstwo przyniosły Polsce w XVIII decydującej bitwie w dziejach świata upragnioną niepodległość i suwerenność, ocalając zarazem wolność Europy. Naród polski, czerpiąc z doświadczenia walki o niepodległość w latach 1918-1921 nie pozwolił się złamać także w czasach II wojny światowej i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, czego efektem były Sierpień 1980 roku, a potem polski Rubikon, czyli Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 roku, jak też obecność Polski w strukturach NATO i Unii Europejskiej.