Szanowni Państwo, W związku z wejściem w życie z dniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) poniżej znajdą Państwo „Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych” w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie. Proszę o zapoznanie się z dokumentami.

Więcej szczegółów     Rozumiem

zmień kontrast
A+  A-
Strona główna

Aktualności

Konkurs historyczny
Konkurs historyczny

Konkurs został zorganizowany dla upamiętnienia 80. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Organizatorami konkursu była warszawska „Solidarność” Oświatowa (przewodnicząca Wioletta Czyż), Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Kultury Marek Masłowski i Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy Rafała Miastowski. Jest to już kolejna edycja konkursu w której nasi uczniowie odnoszą sukcesy. Jan Białowąs z klasy 2D otrzymał nagrodę III stopnia, natomiast Mateusz Olkuski z klasy 2H i Aleksandra Motyl z klasy 2D zdobyli wyróżnienia. Tematem ich prac były postacie zamordowanych w Katyniu kontradmirała Xawerego Czernickiego, księdza Jana Leona Ziółkowskiego i pilota-kobiety Janiny Antoniny Lewandowskiej z domu Dowbor-Muśnickiej. Opiekunem naszych uczniów była pan Paweł Skworoda, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie. Wręczenie nagród, które  powinno odbyć się w ubiegłym roku szkolnym, zostało niestety opóźnione z powodu pandemii. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że ten dokonany przez Sowietów mord wojenny na polskich jeńcach został nagłośniony przez Komitet Katyński Kongresu USA, jedyny jak dotąd oficjalny „trybunał”, który jednoznacznie dowiódł winy władz sowieckich, już w latach 1951-1952. Zbrodnia ta, dokonana na jeńcach wojennych, stanowiła nie tylko pogwałcenie wszelkich konwencji, ale również przyjętych standardów. Do dziś strona rosyjska nie przeprowadziła skutecznego śledztwa i sprawiedliwego osądzenia zbrodni katyńskiej. Nawet Europejski Trybunał Praw Człowieka (2012-2013) uznał zbrodnię katyńską jako zbrodnię wojenną (co nie jest sprzeczne z badaniem jej pod kątem innych kwalifikacji, np. ludobójstwa w śledztwie polskim) i generalnie poprawnie opisał jako popełnioną przez funkcjonariuszy państwa sowieckiego na mocy decyzji władz sowieckich z 5 marca 1940 roku. Biorąc pod uwagę niski poziom wiedzy o Katyniu na Zachodzie, jest to wartość sama w sobie. Warto bowiem, aby prawda o Katyniu została przetłumaczona na wszystkie języki świata, gdyż powinna być ona stale obecna w ludzkiej świadomości jako przykład ohydnego łamania praw człowieka przez totalitarny reżim sowiecki i uchylania się od skutecznego śledztwa przez kolejne rządy Federacji Rosyjskiej. 

Projekty

Nasza szkoła bierze udział w różnych projektach edukacyjnych. Więcej informacji można znaleźć na podstronie nasze projekty »

Galerie

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami ze szkolnych wydarzeń. galerie »

Kalendarz