Warszawska Liga Debatancka

W dniu 31 01 2020 roku w 43 LO im. Kazimierza Wielkiego odbyła się czwarta kolejka Warszawskiej Ligi Debatanckiej, organizowanej we współpracy z Fundacją „Nowy Głos”. Drużyny biorące udział w rozgrywkach przywitała Dyrektor naszego liceum, pani Agnieszka Walczak, która życzyła drużynom „ostrej” i udanej debaty. Drużynę naszego liceum tworzyli: Jerzy Janik, Jan Białowąs (z klasy 1d), Anna Wardzyńska, Anna Szewczyk (z klasy 2c). Rezerwowym był Mikołaj Szmagała (z klasy 1d). Naszymi gośćmi zaopiekowali się Hubert Pyzel, Laura Zarzyńska i Wiktoria Kruczyk (klasa 2c). Publiczność, zarówno z naszego liceum (klasy 1b, 2c), jak i goście, mogła podziwiać bardzo udane pod względem retorycznym, choć czasami emocjonalne, wystąpienia kolejnych uczestników. Po dramatycznych bojach zwycięstwa odniosły drużyny Słowackiego, Jasienicy i Wiśniowej. Drużyna Zamoyskiego otrzymała punkty walkowerem z powodu nie przybycia drużyny z Jose Martii. Była to już kolejna z imprez w naszej szkole, gdzie mogliśmy z podziwem obserwować tych uczniów, którym „chce się trochę więcej” od innych i którzy mają odwagę oraz umiejętności trudnej sztuki publicznych wystąpień, podczas których toczą prawdziwe „bitwy na słowa”.

Debaty oksfordzkie stają się pomału stałym punktem w kalendarzu naszej szkoły. Obecny duży cykl debat cieszy nas tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 30lecie naszej szkoły. Organizatorem czwartej kolejki debatanckiej z naszej strony był pan Paweł Skworoda, nauczyciel WOS. Chcemy także w tym miejscu podziękować pani wicedyrektor Anecie Brzozowskiej, jak też wszystkim naszym nauczycielom, zwłaszcza WF-u, za okazaną pomoc.
Bednarska Szkoła Realna - Słowacki

Teza: Lepszy byłby świat, w którym nie postrzega się przebaczania jako cnoty.

Jasienica - Kazimierz Wielki

Teza: Infoslide: "Bratnia dusza" to koncepcja, w myśl której każda jednostka ma swój odpowiednik w postaci drugiej osoby o bardzo zbliżonych charakterach, zainteresowaniach i pragnieniach; obie jednostki są ""stworzone dla siebie""- z łatwością tworzą głęboką relację romantyczną i przyjacielską, darząc się wzajemnym zaufaniem, zrozumieniem drugiej osoby i dążeniem do wspólnego szczęścia.

Teza: Lepszy byłby świat, w którym nie istnieje dominująca narracja w popkulturze, że każdy ma swoją "bratnią duszę".

Wiśniowa - Liceum Kreacji Gier Wideo

Teza: Lepszy byłby świat, w którym koncepcja życia po śmierci nie istnieje

Jose Martii - Zamoyski

Teza: Lepszy byłby świat, w którym Boga przedstawia się jako istotę omylną, aniżeli nieomylną.