Konkurs historyczny

Konkurs ten, będący częścią projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych, został zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie i dotyczył fenomenu II wojny światowej, jakim było funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego, a przede wszystkim podziemnej tajnej edukacji. Należy tutaj podkreślić ogromny wysiłek nauczycieli z przedwojennego gimnazjum i liceum Konopnickiej, którzy wydali aż 166 matur w latach wojny, gdy za nauczanie groziły represje ze strony niemieckiego okupanta. Krwawe ofiary jakie ponieśli polscy nauczyciele i uczniowie nie poszły jednak na marne, gdyż udało się w ten sposób uratować kilka roczników polskiej młodzieży dla nauki. O ich postawie świadczy obecnie pomnik tajnego nauczania w postaci uczniowskiego zeszytu z oknem, w którym widnieje symbol Polski Walczącej. W obecnym Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej podjęto więc wysiłek mający na celu uhonorowanie tych wszystkich, którzy toczyli niezwykłą wojnę z okupantem czytając „Dziady”, ucząc się historii czy geografii Polski. Konkurs organizowany był we współpracy z panią Urszulą Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wydarzenie było także hołdem złożonym zmarłej niedawno Pani Dyrektor Marioli Borowskiej, która była bardzo zaangażowana w projekty edukacyjne dotyczące historii ojczystej.

Konkurs otworzył wykład pani Elżbiety Styk z Pracowni Historii Oświaty i Wychowania, Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie krótką prelekcję wygłosił pan Adam Nowak, nauczyciel historii. Uczestnicy konkursu mogli zapoznać się z wystawą na temat tajnego nauczania. Sam konkurs składał się z trzech etapów. Nasza drużyna wygrała pierwszy etap quizu o tajnym nauczaniu, następnie zajęła trzecie miejsce podczas testu i drugie podczas konstruowania gry planszowej na temat tajnego nauczania w getcie warszawskim. Ostatecznie przyniosło nam to drugie miejsce ex quo z drużyną gospodarzy. Sukces ten cieszy tym bardziej, że poziom konkursu był bardzo wyrównany, a poziom kreatywności naszych uczniów był dla wszystkich ogromnym pozytywnym zaskoczeniem. Opiekunem naszej drużyny był pan Paweł Skworoda, nauczyciel WOS. Mateuszowi, Mikołajowi i Michałowi serdecznie gratulujemy!