Szanowni Państwo, W związku z wejściem w życie z dniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) poniżej znajdą Państwo „Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych” w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie. Proszę o zapoznanie się z dokumentami.

Więcej szczegółów     Rozumiem

zmień kontrast
A+  A-
Strona główna

Aktualności

Konkurs historyczny
Konkurs historyczny

Konkurs ten, będący częścią projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych, został zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Warszawie i dotyczył fenomenu II wojny światowej, jakim było funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego, a przede wszystkim podziemnej tajnej edukacji. Należy tutaj podkreślić ogromny wysiłek nauczycieli z przedwojennego gimnazjum i liceum Konopnickiej, którzy wydali aż 166 matur w latach wojny, gdy za nauczanie groziły represje ze strony niemieckiego okupanta. Krwawe ofiary jakie ponieśli polscy nauczyciele i uczniowie nie poszły jednak na marne, gdyż udało się w ten sposób uratować kilka roczników polskiej młodzieży dla nauki. O ich postawie świadczy obecnie pomnik tajnego nauczania w postaci uczniowskiego zeszytu z oknem, w którym widnieje symbol Polski Walczącej. W obecnym Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej podjęto więc wysiłek mający na celu uhonorowanie tych wszystkich, którzy toczyli niezwykłą wojnę z okupantem czytając „Dziady”, ucząc się historii czy geografii Polski. Konkurs organizowany był we współpracy z panią Urszulą Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wydarzenie było także hołdem złożonym zmarłej niedawno Pani Dyrektor Marioli Borowskiej, która była bardzo zaangażowana w projekty edukacyjne dotyczące historii ojczystej.

            Konkurs otworzył wykład pani Elżbiety Styk z Pracowni Historii Oświaty i Wychowania, Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie krótką prelekcję wygłosił pan Adam Nowak, nauczyciel historii. Uczestnicy konkursu mogli zapoznać się z wystawą na temat tajnego nauczania. Sam konkurs składał się z trzech etapów. Nasza drużyna wygrała pierwszy etap quizu o tajnym nauczaniu, następnie zajęła trzecie miejsce podczas testu i drugie podczas konstruowania gry planszowej na temat tajnego nauczania w getcie warszawskim. Ostatecznie przyniosło nam to drugie miejsce ex quo z drużyną gospodarzy. Sukces ten cieszy tym bardziej, że poziom konkursu był bardzo wyrównany, a poziom kreatywności naszych uczniów był dla wszystkich ogromnym pozytywnym zaskoczeniem. Opiekunem naszej drużyny był pan Paweł Skworoda, nauczyciel WOS. Mateuszowi, Mikołajowi i Michałowi serdecznie gratulujemy!

Projekty

Nasza szkoła bierze udział w różnych projektach edukacyjnych. Więcej informacji można znaleźć na podstronie nasze projekty »

Galerie

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami ze szkolnych wydarzeń. galerie »

Kalendarz