Szanowni Państwo, W związku z wejściem w życie z dniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) poniżej znajdą Państwo „Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych” w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie. Proszę o zapoznanie się z dokumentami.

Więcej szczegółów     Rozumiem

zmień kontrast
A+  A-
Strona główna

Aktualności

Gala Konkursu Mistrzowie i Patrioci
Gala Konkursu Mistrzowie i Patrioci

Konkurs został zorganizowany przez Fundację Instytutu Łukasiewicza pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Nagrody i wyróżnienia wręczali: Prezydent RP Andrzej Duda, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, Prezes Instytutu Łukasiewicza Maciej Zdziarski. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół znaleźli się: Wojciech Roguski (uczeń klasy 1d, XLIII LO) i pan Paweł Skworoda (nauczyciel XLIII LO). Sukces naszego ucznia i jego opiekuna merytorycznego jest tym większy, że na konkurs napłynęło przeszło 1200 prac z całej Polski. Nagrodzono i wyróżniono 65 najlepszych prac. Nasz uczeń był jedynym uczniem z Warszawy, który zdobył wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie, zorganizowanym w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Podczas uroczystości miało miejsce wystąpienie Prezydenta RP na temat losów polskich sportowców podczas II wojny światowej i ich niezłomnej postawy, gdy własnym życiem świadczyli o swoim patriotyźmie. Szczególnie wiele miejsca poświęcił legendarnej Halinie Konopackiej. Ta ,,złota dama” polskiego sportu, uwielbiana lekkoatletka, dyskobolka, pierwsza złota medalistka olimpijska, niemal zawsze w czerwonym berecie, była także przyjaciółką Skamandrytów, dziennikarką, poetką i malarką. Prywatnie żona ministra skarbu bez obaw siadała za kierownicą samochodu. Gdy nastały ciężkie dni września 1939 roku bez wahania prowadziła jedną z ciężarówek z polskim złotem, które udało się ewakuować z Banku Polskiego przed niemieckim agresorem. Była to jedna z tych chwil w historii, które powinny być znane każdemu Polakowi. Akcja Ignacego Matuszewskiego i jego żony Haliny Konopackiej śmiało może służyć za scenariusz filmu sensacyjno-szpiegowskiego, gdyż najlepsze scenariusze pisze samo życie, a w szczególności życie mistrzów i patriotów.
Po wystąpieniu Prezydenta RP miało miejsce rozdanie nagród i dyplomów. Następnie odbyła się 30 minutowa dyskusja młodzieży z głową naszego państwa na temat historii sportu oraz roli historii w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej. Dyskusję moderował Prezes Instytutu Łukasiewicza Maciej Zdziarski. Część oficjalną zakończyło wspólne zdjęcie z Prezydentem RP. Uczestnicy konkursu mieli też możliwość zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia indywidualne z Prezydentem RP. Następnie odbył się obiad w Sali Obrazowej Pałacu Prezydenckiego. Wyróżnionemu w konkursie uczniowi serdecznie gratulujemy!

Autor zdjęć  w galerii p. Jakub Szymczuk- Kancelaria Prezydenta RP

Projekty

Nasza szkoła bierze udział w różnych projektach edukacyjnych. Więcej informacji można znaleźć na podstronie nasze projekty »

Galerie

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami ze szkolnych wydarzeń. galerie »

Kalendarz