Klasa 1d w Muzeum Powstania Warszawskiego

W dniu 04 12 2019 roku klasa 1d (wychowawca pan Paweł Skworoda) zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie mogli zapoznać się z eksponatami i wystawami, które przybliżają nam niezwykle emocjonalnie najdłuższą i najkrwawszą bitwę w historii Polski. Obejrzeli też wstrząsający w swej wymowie film ,,Miasto Ruin” i oryginalne powstańcze kroniki filmowe, dokumentujące męstwo powstańców oraz gehennę ludności cywilnej. Zwiedzając salę ,,Pod Liberatorem” mogli się dowiedzieć, jak wyglądała pomoc lotnicza zachodnich aliantów dla walczącej Warszawy. Uwagę przykuwała też rzeźba Syrenki, na zawsze już związana z poległą w dniu 02 08 1944 roku Krystyną Krahelską (pseudonim ,,Danuta”). Zwiedzili też wystawę poświęconą Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu, legendarnemu ,,Kurierowi z Warszawy”. Mogli też przemieszczać się kanałami i odczuć przynajmniej namiastkę tej podziemnej wojny, która często była pułapką i zarazem obietnicą ocalenia. Dziś trudno znaleźć słowa, które w pełni oddadzą odwagę i strach, jakie towarzyszyły powstańcom na każdym niemal kroku. Powstanie miało trwać najwyżej kilka dni. Niestety ,,chłopcom silnym jak stal”  i ,,małym dziewczynkom z AK” przyszło walczyć 63 dni. Codziennie musieli żegnać przyjaciół, z którymi ramię w ramię brali udział w nierównym boju z Niemcami. Dziś o ich poświęceniu przypomina Muzeum Powstania Warszawskiego, setki publikacji sławiących ,,Warszawskie Termopile” i tłumy warszawiaków na porywających koncertach ,,Nie zakazane piosenki”, z udziałem weteranów oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego.