Szanowni Państwo, W związku z wejściem w życie z dniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) poniżej znajdą Państwo „Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych” w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie. Proszę o zapoznanie się z dokumentami.

Więcej szczegółów     Rozumiem

zmień kontrast
A+  A-
Strona główna

Aktualności

Klasa 1d w Muzeum Powstania Warszawskiego
Klasa 1d w Muzeum Powstania Warszawskiego

W dniu 04 12 2019 roku klasa 1d (wychowawca pan Paweł Skworoda) zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie mogli zapoznać się z eksponatami i wystawami, które przybliżają nam niezwykle emocjonalnie najdłuższą i najkrwawszą bitwę w historii Polski. Obejrzeli też wstrząsający w swej wymowie film ,,Miasto Ruin” i oryginalne powstańcze kroniki filmowe, dokumentujące męstwo powstańców oraz gehennę ludności cywilnej. Zwiedzając salę ,,Pod Liberatorem” mogli się dowiedzieć, jak wyglądała pomoc lotnicza zachodnich aliantów dla walczącej Warszawy. Uwagę przykuwała też rzeźba Syrenki, na zawsze już związana z poległą w dniu 02 08 1944 roku Krystyną Krahelską (pseudonim ,,Danuta”). Zwiedzili też wystawę poświęconą Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu, legendarnemu ,,Kurierowi z Warszawy”. Mogli też przemieszczać się kanałami i odczuć przynajmniej namiastkę tej podziemnej wojny, która często była pułapką i zarazem obietnicą ocalenia. Dziś trudno znaleźć słowa, które w pełni oddadzą odwagę i strach, jakie towarzyszyły powstańcom na każdym niemal kroku. Powstanie miało trwać najwyżej kilka dni. Niestety ,,chłopcom silnym jak stal”  i ,,małym dziewczynkom z AK” przyszło walczyć 63 dni. Codziennie musieli żegnać przyjaciół, z którymi ramię w ramię brali udział w nierównym boju z Niemcami. Dziś o ich poświęceniu przypomina Muzeum Powstania Warszawskiego, setki publikacji sławiących ,,Warszawskie Termopile” i tłumy warszawiaków na porywających koncertach ,,Nie zakazane piosenki”, z udziałem weteranów oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Projekty

Nasza szkoła bierze udział w różnych projektach edukacyjnych. Więcej informacji można znaleźć na podstronie nasze projekty »

Galerie

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami ze szkolnych wydarzeń. galerie »

Kalendarz