Debata oksfordzka w Kaziku

Nasze liceum reprezentowali: Jan Białowąs, Michał Kowalski, Jakub Andrzejewski, Jerzy Janik, Aleksandra Zwierzchowska (wszyscy z klasy 1d).
Plan rozgrywek polegał na rozegraniu serii debat na zasadzie ,,każdy z każdym”. Warto podkreślić, że zachowano istotę debaty oksfordzkiej, gdyż każda z drużyn miała możliwość wystąpienia zarówno w roli drużyny propozycji (broniącej tezy), jak i drużyny opozycji (atakującej tezę). Seria rozgrywek wywołała ogromne zainteresowanie publiczności, która często reagowała żywiołowo. Mimo, że to już trzecia debata oksfordzka w naszej szkole to z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że tak wielkich emocji na sali jeszcze nie oglądaliśmy. Wpływ na to miał na pewno bardzo wysoki poziom merytoryczny wszystkich drużyn, jak też umiejętność dyskutowania, zadawania pytań, kultura osobista oraz samodzielność wypowiedzi.
Tradycyjnie już marszałek debaty, pan profesor Grzegorz Dziugiel, stanął na wysokości zadania, służąc wszystkim uczestnikom dobrą radą, wyjaśnieniami i czuwając nad przebiegiem spotkań z niezwykłą serdecznością i poczuciem humoru. Uczniowie wszystkich drużyn dyskutowali z ogromną pasją oraz zaangażowaniem, nie oddając łatwo pola rywalom.
Jury, w skład którego wchodzili nauczyciele ze wszystkich szkół biorących udział w debacie, stanęło przed naprawdę trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzcy. Ostatecznie, po zsumowaniu punktów we wszystkich kategoriach, zwycięzcami debaty zostali uczniowie z XIX LO im. Powstańców Warszawy (mentor pan profesor Michał Mazański). Drugie miejsce jury postanowiło przyznać
ex aequo drużynom z XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego (mentor pan profesor Paweł Skworoda) i L LO im. Rui Barbosy (mentor pani profesor Iwona Mazańska).
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Zaangażowanym w debatę profesorom (p. Michał Mazański, p. Barbara Pełka, p. Iwona Mazanska, p. Paweł Skworoda) składamy serdeczne podziękowania, za to, że w tak niezwykle napiętym tegorocznym harmonogramie znaleźli czas i chęci na tak duży turniej. Możemy szczerze powiedzieć, że warto było zorganizować powyższą debatę dla tych wszystkich chwil emocji i pasji, które na tych kilka godzin skumulowały się na sali naszej szkoły. Mamy też nadzieję na kolejny podobny turniej za rok.