Szanowni Państwo, W związku z wejściem w życie z dniem 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) poniżej znajdą Państwo „Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych” w XLIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie. Proszę o zapoznanie się z dokumentami.

Więcej szczegółów     Rozumiem

zmień kontrast
A+  A-
Strona główna

Aktualności

VII edycja Tygodnia Konstytucyjnego
VII edycja Tygodnia Konstytucyjnego

    

 

 Na przykładzie bezludnej wyspy uczniowie omawiali zasady funkcjonowania władzy, tryb wyboru władz, zakres praw i obowiązków obywateli. Uczniowie formułowali takie prawa jak wolność słowa czy obowiązek podatkowy. W ten sposób tworzyli konstytucję. Był to wstęp do omówienia Konstytucji RP. Nasi uczniowie mogli się dowiedzieć kto rządzi w Polsce i jaki jest tryb wyboru władz. Mogli też wzbogacić i utrwalić swoją wiedzę na temat wolności, praw i obowiązków obywateli. Istotne było uświadomienie sobie, że prawo do urlopu czy prawo do bezpiecznej pracy wynikają właśnie z Konstytucji RP. Podkreślono także prymat konstytucji w hierarchii źródeł prawa w Polsce. Udało się wykazać, że zapisy konstytucyjne mają przełożenie na nasze życie codzienne np. poprzez wolność tworzenia związków zawodowych czy określenie praw dziecka i rodzica. Podkreślono też znaczenie legalizmu, pluralizmu oraz praworządności. Zaznaczono, że władze mają obowiązek przestrzegania konstytucji, stąd prawo do bezpłatnej nauki czy służby zdrowia. Na warsztatach przestrzegano zasady neutralności światopoglądowej. Osobą odpowiedzialną za organizację wykładów był pan Paweł Skworoda, nauczyciel WOS.

Projekty

Nasza szkoła bierze udział w różnych projektach edukacyjnych. Więcej informacji można znaleźć na podstronie nasze projekty »

Galerie

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami ze szkolnych wydarzeń. galerie »

Kalendarz