VII edycja Tygodnia Konstytucyjnego

Na przykładzie bezludnej wyspy uczniowie omawiali zasady funkcjonowania władzy, tryb wyboru władz, zakres praw i obowiązków obywateli. Uczniowie formułowali takie prawa jak wolność słowa czy obowiązek podatkowy. W ten sposób tworzyli konstytucję. Był to wstęp do omówienia Konstytucji RP. Nasi uczniowie mogli się dowiedzieć kto rządzi w Polsce i jaki jest tryb wyboru władz. Mogli też wzbogacić i utrwalić swoją wiedzę na temat wolności, praw i obowiązków obywateli. Istotne było uświadomienie sobie, że prawo do urlopu czy prawo do bezpiecznej pracy wynikają właśnie z Konstytucji RP. Podkreślono także prymat konstytucji w hierarchii źródeł prawa w Polsce. Udało się wykazać, że zapisy konstytucyjne mają przełożenie na nasze życie codzienne np. poprzez wolność tworzenia związków zawodowych czy określenie praw dziecka i rodzica. Podkreślono też znaczenie legalizmu, pluralizmu oraz praworządności. Zaznaczono, że władze mają obowiązek przestrzegania konstytucji, stąd prawo do bezpłatnej nauki czy służby zdrowia. Na warsztatach przestrzegano zasady neutralności światopoglądowej. Osobą odpowiedzialną za organizację wykładów był pan Paweł Skworoda, nauczyciel WOS.